היום בעמק בריאות - חדש בכללית! מניעת עששת בטיפת חלב החל מהשן הראשונה
יום חמישי, 23 בספטמבר 2021
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   דעות   צרכנות    רכילות
חדש בכללית! מניעת עששת בטיפת חלב החל מהשן הראשונה
מאת: דני ברנר
יום רביעי, 30 ביוני 2021, 22:15

בחודש יוני החלה תכנית מניעת עששת, בטיפות חלב של הכללית, ביוזמה משותפת של כללית סמייל וחטיבת הקהילה של שירותי בריאות כללית
במסגרת ביקורים שגרתיים בטיפת החלב, הצוות יבחן את שיני הילדים ויסביר להורים על חשיבות הביקור השגרתי במרפאת השיניים במטרה ליצור חוויה חיובית לילד במרפאת השיניים ואיתור מוקדם של בעיות, ויציע להורים לבצע הנחת לכת פלואוריד לילדיהם במטרה למנוע את מחלת העששת עוד טרם התפתחה. מרכז בריאות הילד בית שאן של כללית נבחר להיות החלוץ הארצי בתכנית והילדים המגיעים לאחות טיפת החלב, נהנים כבר היום מהנחת הפלואוריד על השן על ידי אחות טיפת חלב. מספרת מיטל אלבז רכזת תחום רפואה מונעת במחוז צפון של כללית.

ד"ר חגי סלוצקי רופא השיניים הראשי של כללית סמייל, וד"ר סיגל מזור, ראש תחום בריאות הפה והשיניים בשירותי בריאות כללית, מסבירים מהו פלואוריד ומהי חשיבותו למניעת עששת, כיצד נכון לצרוך אותו ומהן הסכנות בשימוש לא מבוקר.

מהו פלואוריד?
המינרל פלואוריד הוא היון השלילי של יסוד הפלואור. את יון הפלואוריד ניתן למצוא באופן טבעי במי שתיה. לפלואוריד השפעה מקומית וסיסטמית על השיניים והוא תורם למניעת עששת.

מהי עששת השיניים?
עששת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בעולם. זוהי מחלה חיידקית זיהומית. העששת נוצרת בעקבות חומצה, שהיא תוצר לוואי של פירוק פחמימות על ידי החיידקים הנדבקים לשיניים.
גורמים רבים משפיעים על היווצרות העששת כמו תזונה (אכילה רבה של חטיפים ומתוקים) , הרגלי היגיינה (כמה ואיך מצחצחים שיניים), שימוש בפלואוריד (גם במרפאה אבל גם במשחת השיניים), צורת השיניים ויכולת הרוק לנטרל את החומצה שיוצרים החיידקים.מניעת עששת בטיפת חלב צילום: דוברות כללית מחוז צפון
כיצד פלואוריד מונע עששת?
הפלואוריד מונע עששת בארבע דרכים:
מונע המסה של השן.
מעודד בניה מחדש של השן בחלק המסויד שלה (שכבת האמייל)
מעכב פעילות החיידקים בפרוק הסוכרים
מחזק את שכבת האמייל המצפה את השן.

פלואוריד מקומי
פלואוריד מקומי צורכים בשימוש ביתי באמצעות משחות שיניים ושטיפות פה. בנוסף ישנה אפשרות של טיפול מקצועי בפלואוריד מקומי בריכוזים גבוהים כדוגמת לכת הפלואוריד .

שימוש בפלואוריד על ידי אנשי מקצוע–
שימוש בלכה של פלואוריד, שמניחים אנשי המקצוע על השיניים, נמצא יעיל במיוחד במניעת עששת. מדובר בלכה בריכוז גבוה במיוחד 22,600ppm (חלקים למיליון), ריכוז שהוא עד פי 22 גבוה יותר ממשחת שיניים לילדים. בישראל תכניות שונות שמשתמשות במריחה של לכת פלואוריד למניעת עששת (טיפות חלב, גני ילדים) וכן טיפול זה ניתן במרפאה. השימוש בפלואוריד ניתן לביצוע 2-4 פעמים בשנה, והוא נמצא בטיחותי ומועיל במיוחד.

פלואורוזיס דנטלי:
השימוש בפלואוריד מנסה למצוא את האיזון בין אפקט מניעת עששת לבין פלואורוזיס דנטלי שעלול להיגרם משימוש מוגזם או לא מבוקר. פלואורוזיס שנוצר מעודפים גדולים של המינרל מתבטאת בהכתמה לבנה על גבי השיניים. בליעת משחה לא מבוקרת בשנים האשונות לחיים, בהן מתפתח המשנן הקבוע, יכולה להוביל לפלואורוזיס. יש להקפיד להחזיק את משחת השיניים הביתית הרחק מהשיג ידם של ילדים במידה ונבלעה כמות גדולה של משחה, יש לשתות כוס חלב ולפנות את הילד למיון. בריכוזים גבוהים מאוד של פלואוריד יש כמו בכל צריכה מוגזמת גם סיכון, אך בתכנית החדשה, הלכה שבשימוש מגיעה במנות אינדיבידואליות מדודות שאינן מהוות כל סיכון להרעלה.
ביקור אצל רופא השיניים:
ההמלצה היא להגיע לביקור שגרתי אצל רופא השיניים כחצי שנה לאחר בקיעת השן הראשונה או בגיל שנה. אנו מעודדים ביקור שגרתי תקופתי מאפשר יצירת קשר חיובי עם רופא השיניים, לאתר בעיות ולאפשר מניעה מוקדמת וכן לקדם את בריאות המטופל. במהלך ביקור הרופאים מעריכים את הסיכון של הילד לעששת ויכולים להמליץ על הוראות שונות מהחוזר בהתאם למצב האינדיבידואלי, מסכם ד"ר סלוצקי.

עששת היא מחלה שמהווה סיכון בריאותי ומשפיעה על איכות החיים. מחלת העששת ניתנת למניעה. בתכנית זו אנו מנסים למנוע את המחלה עוד לפני היווצרותה באמצעות שיטות מוכחות בארץ ובעולם. העלאת המודעות לחשיבות היגיינת הפה, הדרכה לצחצוח מבקיעת השן הראשונה, יחד עם הדרכה לתזונה נכונה ובשילוב עם מריחת פלואוריד, יסייעו במניעת מחלת העששת, ואנו מצפים לראות הפחתה בתחלואה ושיפור באיכות החיים, ד"ר מזור מסכמת.
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
חשבון נפש
   
רפואת המשפחה- משתפרים למענכם
   
בשעה טובה: המרכז למחלות מעי דלקתיות בצפון נחנך במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית
   
גם השנה: המרכז הרפואי העמק מצטיין במדדי איכות הטיפול הלאומיים של משרד הבריאות לשנת 2020 עם ציון 9.97
   
חדש במכון לבריאות השד במרכז הרפואי העמק, מקבוצת 'כללית': מרפאת מעקב לנשאיות ונשאי מוטציות BRCA
   
מגדל העמק: מתחם חיסונים מיוחד לבני נוער
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של היום בעמק
מסיבת פורים מטורפת לצעירים    מסיבת פורים מטורפת לצעירים
שלום כתה א׳    שלום כתה א׳
כל אחת והשביס שלה    כל אחת והשביס שלה
מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה    מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...

בעריכת: מירב טור
התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה
על-מנת להתאים מלתחת בגדים מחמיאים לגופך, ראשית עליך להכ...

התאמת בגדים לפי גוון עור התאמת בגדים לפי גוון עור
כמה פעמים יצא ששמת על עצמך בגד ושאלת "האם הבגד הזה מתאי...

הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016 הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016
בקרוב מחליפים לשעון חורף וזה הסימן לדבר על הלבשת חורף...


© כל הזכויות שמורות להיום בעמק 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |