היום בעמק חינוך - בגלבוע, החינוך הוא התשובה לכל השאלות
יום שישי, 5 ביוני 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   דעות   צרכנות    רכילות
בגלבוע, החינוך הוא התשובה לכל השאלות
מאת: דני ברנר
יום רביעי, 6 בספטמבר 2017, 08:31

פתיחת שנת הלימודים בגלבוע עברה ללא תקלות ובסימן הקמתו של בית ספר חדש, והרחבה דרמטית של תכניות ערכיות-חברתיות בבתי הספר
תלמידי בתי הספר וילדי הגנים במועצה אזורית הגלבוע חזרו השבוע לספסלי הלימודים וביחד עם הצוותים החינוכיים פתחו בחגיגות, וללא תקלות, את שנת הלימודים תשע"ח. השנה עומד מספר התלמידים במערכת החינוך בגלבוע על למעלה מ- 9100 (כולל ילדי הגנים והגיל הרך). לרשותם עומדים 16 בתי ספר, 66 גני ילדים וכ- 15 מסגרות של פעוטונים (גילאי 0-3). נרגשים במיוחד היו השנה 516 תלמידי כיתות א', אשר בליווי הורים וסבים, נכנסו בפעם הראשונה לשערי בית-הספר. מדובר במחזור גדול שיאכלס כ- 24 כיתות א'. ביחד עם עשרות צוותי הוראה וחינוך, מזמנת פתיחת שנת הלימודים את השתתפותם של אלפים מתושבי הגלבוע.

ראש המועצה, עובד נור סייר בכל בתי הספר בגלבוע, במהלך השבוע הראשון של שנת הלימודים, על מנת לברך את התלמידים, לסייר בחדרי המורים, ולהיפגש עם הורי התלמידים. ראש המועצה עקב במהלך הקיץ מקרוב אחר העבודות בביה"ס וביקש להקדיש את סיוריו להענקת שי אישי לתלמידים ולברכם. לדבריו: "יום פתיחת שנת הלימודים הוא יום חג בגלבוע. אנו מתנהלים לאור האמירה הארגונית לפיה "החינוך הוא התשובה לכל השאלות!" ומכאן גם נגזרת מידת ההשקעה ותשומת ליבנו".

ילדות כתה א׳ בביה״ס חב״ד צילום: מוא״ז הגלבוע
במינהל החינוך בגלבוע, פעלו סביב השעון בשיפוץ, גינון, צביעה ושדרוג מבני החינוך וסביבתם להבטחת פתיחתה של שנת הלימודים. בין השאר בוצעה הצללה נדרשת בביה"ס נר-הגלבוע, ונבנה מבנה חדש בעמק-חרוד המכיל 8 כיתות חדשות. בנוסף לשיפוצי הקיץ הנרחבים, יושקעו במהלך החודשים הקרובים (עד סוף שנת 2017), כ-1.5 מיליון שקל במגוון של פרויקטים שנועדו לשדרוג ושיפור סביבת הלימודים בבתי הספר. כחלק מהיערכות נרשמה התגייסות מלאה של שאר המחלקות במועצה, על מנת להבטיח את פתיחת השנה ללא תקלות, כולל השיטור הקהילתי בגלבוע שהתגייס במלואו למען ליווי התלמידים בימי הלימודים הראשונים, והגברת המודעות לבטיחות בדרכים. באמצע השבוע (5.10), התחילו גם ילדי הכפרים בגלבוע את שנת הלימודים, וזאת לאחר סיום חופשת חג הקורבן.

ע"פ תכנית העבודה של מינהל החינוך, שנת הלימודים תשע"ח תתמקד בהמשך יישום חזון החינוך בגלבוע, ובכך להוות מופת לחינוך המקדש את החיים המשותפים, מצוינות, והצמחת דורות של ילדים ערכים, הרואים בשונה את ההזדמנות להעצמה. בהמשך לכך ביקש ראש המועצה בדבריו מול התלמידים לייחד פרק נכבד לנושא הקניית הערכים האנושיים והחברתיים, וזאת כחלק חיוני מהמעשה החינוכי בגלבוע. לדברי עובד נור: "ניתנה לי הזכות המכובדת לפגוש ולברך את כל תלמידי הגלבוע, ובעיקר את אלו המתחילים את שנה א'. בפני כולם השתדלתי לחזור על דבר שבעיני הוא החשוב ביותר: "דרך ארץ קדמה לתורה". זה לא סוד שנושא החינוך עומד בראש פעילותי וכך גם של המועצה. לפיכך אנו משקיעים את מירב תשומת ליבנו, עם תקציב מכובד (מעל למחצית תקציב המועצה), בפעילויות ובפרויקטים שמהותם חינוך ילדנו. אבל, לפני כל המצוינות הפדגוגית, ישנה המהות של הנחלת הערכים. הצלחת החינוך בגלבוע היא קודם כל בהטמעת ערכי ערבות הדדית, עזרה לזולת, תרומה לחברה, ומעורבות קהילתית משמעותית. כך נצליח לגדל ילדים ערכיים, חברתיים ובעלי מודעות סביבתית".

פתיחת ביה״ס אלי מרחב. מימין, אלמנתו של עזריה אלון ז״ל ומשמאל אורי ברזק צילום: מוא״ז הגלבוע
במוקד פתיחת שנה"ל בגלבוע עמדה הקמתו של ביה"ס הדמוקרטי, שייתן מענה לצרכי חינוך בוערים, ובראשם ניסיון לרווח את בתיה"ס היסודיים, והענקת אפשרויות גיוון ובחירה להורים ולילדים. זהו ביה"ס הראשון הנפתח בגלבוע לאחר למעלה מ-15 שנה, מאז פתיחת ביה"ס האחרון בגלבוע! ביה"ס "אלי-מרחב" יקלוט בשנה"ל הקרובה תלמידים לכיתות א', ב' ו-ג'. המתכונת לתחילת פעילותו תהיה בצורת "ביה"ס צומח", הגורס כי מעתה, ובכל שנת לימודים חדשה, תפתח כיתה א' חדשה בביה"ס עד הגעה לכיתה י"ב, כך שבסוף התהליך יהיה זה ביה"ס שישרת תלמידים לכל אורך שדרת כיתות הלימוד. ביה"ס יוכר כאזורי ויוכלו להיקלט בו תלמידים מרשויות שכנות. ביה"ס הדמוקרטי "אלי מרחב" ינוהל ע"י אורי ברזק, והוא יפעל ע"פ עקרונות פדגוגים מוגדרים ובראשם זכות בחירה לתלמיד לפי צרכיו.

חברי הנהלת המועצה, חברי המליאה, ונציגי מועצת החינוך, לקחו אף הם חלק בטקסי פתיחת השנה, בכל מוסדות החינוך בגלבוע בימים הראשונים ללימודים. השנה מצטרפים לצוות החינוך בבתי הספר בגלבוע פנים חדשות: בביה"ס היסודי נעאורה נכנס לתפקיד המנהל מוחמד אבו-עקל; בביה"ס יסודי סנדלה, נכנסה לתפקידה כמנהלת איה עומרי; ואילו חט"ב "אחווה-נעאורה", ינוהל מעתה ע"י מוחמד זועבי. בנוסף, ניתן למצוא בכוחות החדשים, גם את רוני קורייש, שהחל באחרונה את עבודתה כמנהל חט"ב ויצו ניר-העמק, לאחר שהחליף את אשר בן, שניהל את חט"ב בהערכה גדולה ולאורך שנים רבות.

ראש המועצה עובד נור במהלך הטקס בנר הגלבוע. ברקע ילדי כתה ו׳ שקיבלו את ילדי כתה א׳ החדשים צילום: מוא״ז הגלבוע
כאמור וכשיקוף לחזון החינוך בגלבוע, יינתן דגש במהלך תשע"ח על קיום החיים משותפים בגלבוע וטיפוח זהות ושייכות למקום. במהלך השנה יתקיימו בגלבוע מספר שיא של תכניות להעצמה ערכית חברתית. בין השאר- תורחב משמעותית תכנית "יחד" ותכלול השנה את כל תלמידי כיתות א', שיצטרפו לכל הגנים בגלבוע המקיימים פעילויות משותפות. תכנית "כוללנא", המפגישה ערבים ויהודים סביב אומנות ומוסיקה, תשודרג כך שתפעל השנה בכלל כיתות ה'. גם מיקומם של תכניות העשרה והמדעים לא נפקד כאשר "רשות המח"ר" ממשיכה להמריא ולראשונה השנה ילמדו המורים מתמטיקה בעזרת רובוטיקה מתקדמת! בגלבוע מתחברים לתכנית שר החינוך לחיזוק הצפון ובחרו לנתב את ההשקעה המתוכננת לצורך מיסוד תכנית חדשה המיועדת לתלמיד כיתות ו', העומדים לקראת המעבר לחטיבה בינים (מהיסודי). מטרת התכנית היא לחזק את מקורות העוצמה ולפתח את המסוגלות העצמית של התלמידים, ובכך לסייע בפיתוח ושיפור מיומנויות חברתיות.

"אנו מצוידים בעקרונות מנחים בעלי ערכיות מדהימה", אומר יאיר ילובסקי, ראש מינהל החינוך בגלבוע. "אני מאחל לתלמידים בכל מערכות החינוך, להורים ולצוותי החינוך, שנה עשירה בחוויות טובות. יחד נמשיך לקדם תכניות ייחודיות, לפתח ולהרחיב את הדיאלוג בין הקהילות, לקדם מצוינות, וכמובן, המשך עבודה חברתית וערכית בכל שכבות הגיל".
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
עפולה: בית הספר 'נעם מוריה' נבחר למצטיין 'פדגוגיה מוטת עתיד' במסגרת לימודים מרחוק בתקופת משבר הקורונה
   
האלופים הגיעו לביקור בלשכת ראש העיר
   
25 מוסדות חינוך בעפולה הוסמכו ל"ירוקים"
   
שבועות מחוץ לקופסא
   
"אני פשוט אוהבת לעזור ולתת, זה בא מהלב"
   
עפולה: תלמידי "אורט בן גוריון" זכו במקום השלישי בארץ במיזם "שומרי מסך"
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של היום בעמק
מסיבת פורים מטורפת לצעירים    מסיבת פורים מטורפת לצעירים
שלום כתה א׳    שלום כתה א׳
כל אחת והשביס שלה    כל אחת והשביס שלה
מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה    מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה
הטבע כבר בפנים
בואו לבקר במסעדת ארטישוק שלמרגלות הגלבוע. מסעדה צמחונית...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...

בעריכת: מירב טור
התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה
על-מנת להתאים מלתחת בגדים מחמיאים לגופך, ראשית עליך להכ...

התאמת בגדים לפי גוון עור התאמת בגדים לפי גוון עור
כמה פעמים יצא ששמת על עצמך בגד ושאלת "האם הבגד הזה מתאי...

הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016 הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016
בקרוב מחליפים לשעון חורף וזה הסימן לדבר על הלבשת חורף...


© כל הזכויות שמורות להיום בעמק 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |