עפולהנט צרכנות - טבע אורבני בעפולה: תוואי נחל חרוד יהפוך לפארק פעיל
שבת, 15 ביוני 2024
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   דעות   צרכנות    רכילות
טבע אורבני בעפולה: תוואי נחל חרוד יהפוך לפארק פעיל
מאת: דני ברנר
יום רביעי, 15 במאי 2024, 22:55

עיריית עפולה, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי ורשות מקרקעי ישראל יוצאות לביצוע של שביל הליכתי ומבואות נחל חרוד לרחובות המתחברים משכונת רובע יזרעאל לתוואי הנחל
יוצא לדרך פרויקט ענק לשיקום ופיתוח מעלה נחל חרוד לאורך שכונת רובע יזרעאל בעפולה. הפרויקט כולל ביצוע פינות ישיבה, נטיעות, שביל הליכה נגיש, הסדרה ניקוזית ואקולוגית של הנחל, פרגולות מוצלות ועוד. במהלך החודש יאושר תכנון מפורט לביצוע שלב ראשון של שביל באורך של כקילומטר, שתחילתו באזור הצפון מזרחי והמשכו לכיוון דרום מערב, והוא צפוי לצאת לביצוע בחודש הבא, ולהסתיים בתוך מספר חודשים.

היקף ההשקעה בפרויקט מוערכת בכ- 6 מיליון שקל, כאשר בשלב הראשון יושקעו כ- 2 מיליון שקל, בשיתוף העירייה, הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים (רמ"י) ורשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי. בימים אלו החלו ההכנות להגשת קול קורא לביצוע המשכו של הפארק.

נחל חרוד צילום: משרד אדריכלים תימור//עיריית עפולה(הדמיה)
אבי אלקבץ, ראש עיריית עפולה, סייר בשטח לפני תחילת ביצוע השלב הראשון יחד עם מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי והצוותים המקצועיים, ואמר: "פיתוח סביבת הנחל משרתת את התושבים ומייצרת תחושת שייכות ומחויבות לטיפוח השטחים הפתוחים, כך שיש בפרויקט ריבוי תועלות, לטבע ולאדם. במקביל לביצוע הפארק, נקדם יחד תוכניות חינוכיות, שישלבו את ילדי בתי הספר ויחזקו את הקשר שלהם לסביבה ולערכים הרבים שאנו שואבים מהטבע". אלקבץ הודה לשותפים בפרויקט, ואמר כי בחזונו הוא רואה את השטחים הפתוחים וסביבת הנחל כמוקד משיכה לטיילות בטבע אורבני יקר ערך. עוד הוא הנחה את הצוותים המקצועיים, לפעול בשיתוף עם תושבי השכונה בשלבי ההקמה והטיפוח של הפארק וכן, לשים דגש על נגישות לאוכלוסיות עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים.
"הפרויקט יאפשר את הפיכתו של התוואי מתעלת ניקוז לערוץ נחל עם מערכת אקולוגית עשירה ומתקיימת עצמאית", אומר איל קנץ, מנכ"ל רשות הניקוז, "בשלב זה אנו נמצאים לפני אישור תכנון מפורט, בהובלת מהנדס רשות הניקוז אופיר סלע, מהנדס העירייה, אבישי שאול ואדריכל ערן געש, ואני מאמין שבתוך כחצי שנה, עם סיום השלב הראשון, תושבי עפולה ייהנו ממפגש חוויתי וקהילתי על תוואי הנחל, וישמרו על הפארק נקי ומסודר".

ראש העיר בסיור בתוואי הנחל צילום: רובי קוטר//עיריית עפולה
"התוכנית, שממוקמת ממזרח לעיר עפולה וגובלת במרחביה, מציעה הוספת אלמנטים המחזקים אקולוגיה מקומית, בהם נטיעת עצים מותאמים, והוספת נישות אקולוגיות שיאפשרו מעבר של בעלי חיים, יצירת שביל טיילת ראשי ושבילים נגישים לאנשים עם צרכים מיוחדים", מציין מהנדס העירייה, אבישי שאול, "הפארק ייצור יצירת אזורי שהייה הכוללים מצללות, ספסלים, מתחמי פיקניק בטבע, ועוד". מהנדס רשות ניקוז, אופיר סלע, מציין עוד כי במסגרת ההכנות לתוכנית בוצעו פעולות למיפוי שטח התכנון, סקר מצב קיים של צמחיה טבעית לשימור ולהשבה ומינים פולשים, ניתוח הידרולוגי, חיזוק אזורי שהייה והוספת אלמנטים לתוכנית וחיזוק האופי השונה של כל מתחם לפי ייעודו המוצע, ועוד. התוכנית נערכה על ידי משרד אדריכלים תימור. התכנון המפורט נערך על ידי אדריכל ערן געש.
  כתוב למערכת
כתבות נוספות
*ניידת השירות של חברת החשמל ״נקודת אור״ מגיעה לרמת ישי*
   
בקרוב בעפולה: מרכז בילוי חדש בפארק הרכבת
   
היעד החדש של העולים מצרפת
   
שימו לב!! חברת חשמל במבצע מיוחד בעפולה
   
עפולה עיר מרימה
   
צדק עד הבית
   
פינת ההנצחה של ליאב
   
עפולה: מכינת תבור מרחיבים את הפעילות בעפולה
   
עפולה: 50 עובדים התווספו למצבת העובדים הקבועים
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של היום בעמק
אייל בצר והמכושפות    אייל בצר והמכושפות
אייל בצר בפרלמנט העמק    אייל בצר בפרלמנט העמק
מסיבת פורים מטורפת לצעירים    מסיבת פורים מטורפת לצעירים
שלום כתה א׳    שלום כתה א׳
שבוע שימור אתרים יוצא לדרך
עשרות סיורים, ערבי תרבות, ימי עיון ופעילויות בכל רחבי ה...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...


© כל הזכויות שמורות להיום בעמק 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |